Dla Narzeczonych mieszkających za granicą
Drodzy Narzeczeni,

jeżeli mieszkacie i/lub pracujecie za granicą, a chcecie wziąć ślub kościelny w Polsce te informacje będą dla Was pomocne:

1. Miejsce przygotowania, czyli gdzie zgłosić się do kancelarii parafialnej

  • co do zasady na rozmowę kanoniczno-duszpasterską należy zgłosić się do kancelarii parafialnej miejsca zawarcia małżeństwa, czyli tam gdzie jedno z Was ma stałe lub tymczasowe zamieszkanie (nie mylić z zameldowaniem) albo faktyczny miesięczny pobyt
  • w praktyce oznacza to, że możecie zgłosić się do parafii zagranicznej, na terenie której mieszkacie, nawet jeśli będziecie zawierać małżeństwo w Polsce
  • żeby to zrobić powinniście wiedzieć, jaka to parafia - informacje te najczęściej i najłatwiej można znaleźć w Internecie - wówczas przygotowanie takie  najczęściej będzie odbywać się w języku obcym wg zasad obowiązujących na terenie danego kraju lub po polsku, jeżeli mieszkacie na terenie parafii polskiej albo do takiej parafii się zgłosicie.
  • Po odbyciu takiego przygotowania, do proboszcza miejsca zawarcia małżeństwa w Polsce dostarczacie dokumenty, które otrzymaliście w kraju zamieszkania.
  • Warto jednak uprzedzić wcześniej proboszcza miejsca zawarcia ślubu (np. kiedy rezerwujecie termin ślubu), że będziecie się przygotowywać za granicą.
  • Przygotowanie do zawarcia ślubu, które jest przeprowadzane za granicą to praktyka standardowa, która wymaga potwierdzenia przez proboszcza w Polsce dokumentów zagranicznych przedłożonych przez Narzeczonych. 
  • ważne - dokumenty te powinny być przesłane do Polski nie później niż jeden miesiąc przed planowaną datą ślubu.

2. Miejsce odbycia kursu przedmałżeńskiego i/lub spotkań w poradni rodzinnej

  • Podobnie jak rozmowy kanoniczno-duszpasterskie w kancelarii, tak samo katechizację przedmałżeńską lub/i spotkania w poradni rodzinnej możecie odbyć w kraju, w którym na co dzień mieszkacie  i pracujecie. 
  • Nie ma zatem konieczności, aby spotkania te, czy katechizację koniecznie przeprowadzać w Polsce. 
  • Aby dowiedzieć się, czy w Waszej okolicy funkcjonuje poradnia rodzinna lub czy w najbliższym czasie jest organizowana katechizacja przedmałżeńska, najlepiej skontaktować się z  z Polską Misją Katolicką funkcjonującą na terenie danego kraju:
  • Na stornach internetowych Polskich Misji Katolickich często znajdują się informacje właśnie dla Narzeczonych przygotowujących się za granicą do zawarcia małżeństwa w Polsce (np. w Niemczech)

 

 

 

 

 

Drodzy Narzeczeni,

formalności, jakie macie do spełnienia w związku z planowanym ślubem kościelnym są istotne i ważne. Dlatego warto odpowiednio wcześniej je zaplanować, a fakt, że mieszkacie lub pracujecie za granicą Polski nie musi Wam tego utrudniać.