POSYNODALNY PROGRAM FORMACYJNY STOWARZYSZENIA RODZIN KATOLICKICH DIECEZJI TARNOWSKIEJ
Program pracy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich DT wpisuje się w posynodalny program Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej i jest wsparciem dla Biskupa Tarnowskiego w zakresie troski o małżeństwa i rodziny wspólnoty diecezji tarnowskiej. Program ten obejmuje „Program długofalowy” oraz „Program roczny”. Podział ten koresponduje z analogicznym podziałem, który V SDT (por. Stat. 778) określa dla każdej parafii. „Program długofalowy” dla SRK DT obejmuje recpecję statutów V SDT w całej diecezji i w parafiach, ze szczególnym akcentem na Stat. 275, Stat. 302, Stat. 303. Statuty te dotyczą działań na rzecz budowania rodziny wielopokoleniowej oraz troski o wdowy/wdowców i seniorów. „Program roczny” dla SRK DT jest każdorazowo proponowany przez Diecezjalnego Asystenta Stowarzyszenia Rodzin Katolickich DT i przesyłany końcem sierpnia każdego roku do wszystkich Księży Asystentów Parafialnych Oddziałów SRK oraz do wszystkich Prezesów Parafialnych Oddziałów SRK.
„Program długofalowy”
Wprowadzenie w życie Statutów V Synodu Diecezji Tarnowskiej, ze szczególnym akcentem na Stat. 275, 302, 303.
„Program roczny”
• 2024/2025 – Uniwersalne przesłanie bł. Rodziny Ulmów dla współczesnych małżeństw i rodzin. Cały rok poświęcony jest refleksji wokół małżeństwa i rodziny nawiązując do inspirującej historii codziennej miłości Wiktorii i Józefa Ulmów. Proponuje się, aby na comiesięczne spotkanie przeznaczyć jeden z rozdziałów książki „Błogosławiony Józef Ulma. Opowieść pisana życiem”, Dom Wydawniczy Rafael 2024 i wesprzeć się informacjami z albumu: Ks. Piotr Tołpa, „Samarytanie z Markowej. Błogosławiona Rodzina Ulmów”.
• 2025/2026 – Informacja pod koniec sierpnia 2025
• 2026/2027 – Informacja pod koniec sierpnia 2026
Stat. 275. W trosce Kościoła o dobre przygotowanie młodych do małżeństwa warto uwzględnić także rodziców narzeczonych. Dobre relacje międzypokoleniowe pozwalają na dojrzały rozwój nowej rodziny. Należy podjąć działania duszpasterskie, które pomogą rodzicom narzeczonych i młodym małżonkom zrozumieć ich własną rolę.
Stat. 302. Opieką duszpasterską należy otoczyć osoby w podeszłym wieku. Na uznanie zasługują wszelkie inicjatywy społeczne, dzięki którym osoby starsze mogą nie tylko zadbać o swoją kondycję fizyczną i intelektualną, lecz także rozwijać relacje z innymi. Cenne są również wszelkie działania duszpasterskie, które mają na celu zaangażowanie młodzieży w różne formy pomocy osobom starszym. Relacje wielopokoleniowe są szczególnym wyrazem wzajemnej wymiany darów i mają charakter wychowawczy.
Stat. 303. §1. Duszpasterskim wsparciem należy objąć wdowy i wdowców oraz inne osoby żyjące w samotności. Zadaniem duszpasterzy jest troska o to, aby zaakceptowały one swoje położenie i czując się potrzebnymi we wspólnocie parafii, wypełniały swoją samotność pogłębioną relacją z Bogiem, Kościołem i z drugim człowiekiem.
§2. Zachęca się duszpasterzy do tworzenia grup składających się z osób będących w stanie wdowieństwa, a wspólnoty o charyzmacie rodzinnym do organizowania rekolekcji tematycznych.
Ks. dr Piotr Cebula
Diecezjalny Asystent Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej